Spojil

Statistické údaje:
Počet obyvatel: 260 Rozloha: 175 ha
geografická poloha
Poloha: Obec Spojil se nachází 1 km východně od Pardubic v rovinatém terénu a sousedí s rozsáhlým lesem Dubina na východě.
   Historie: Obec Spojil vznikla v r. 1785 za vlády Marie Terezie. Pozemky na místě vysušených rybníků Spojil a Strejček byly rozděleny mezi 23 osadníků, kteří dali základ obci. Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel bylo zemědělství. Později začalo mnoho obyvatel dojíždět za prací do Pardubic.
   Pamětihodnosti: Jedinou památkou v obci je kaplička, kterou osadníci vybudovali v r. 1866. Kaplička je zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie. Má malou věžičku se zvonkem, který je v současné době poháněn elektrickým proudem a třikrát denně zvoní.
  Osobnosti: Nejslavnějším rodákem obce Spojil byl tragicky zahynulý cyklistický závodník pan Josef Křivka, na jehož památku se dodnes pořádá jeden z nejzajímavějších pardubických cyklistických závodů "Křivkův Memoriál".
  Současnost: V r. 1992 se Spojil osamostatnil. V obci nastal od tohoto roku velký rozvoj: byla vybudována hloubková i povrchová kanalizace, provedena plynofikace, provedena rekonstrukce telefonní sítě, elektrického osvětlení a místního rozhlasu. Vodovod byl již zaveden v letech předchozích. Počet obyvatel je 260. V obci pracuje Sbor dobrovolných hasičů. Rovněž došlo v této době k výstavbě nových výrobních a obchodních provozoven: TP komplet - výroba tlakových nádrží, Remigas - výroba a kompletace plynových regulačních stanic, Kompresory Jirout - prodej a servis kompresorů, MPL - prodejna stravebnin, Výroba pracovních oděvů - p. Biedermann, "Atelier M" - rámování obrazů.
   Centrem společenských akcí a zábavy se stala místní Obecní hospůdka. Ve Spojile se v posledních letech obnovily společenské tradice jako: pálení čarodějnic, stavění a kácení máje, dětský den, letní diskotéky, pouť a posvícení. Nejen tyto zábavní akce, ale i poklid a malebnost upravené vesničky lákají mnoho návštěvníků k posezení na terase místní hospůdky nebo k procházce do blízkých lesů.
Pro zvětšení obrázku klikněte zde
Klikněte zde pro zvětšení obrázku

Kontakt:  Jan Křivka, starosta obce
OBECNÍ ÚŘAD SPOJIL
Spojil čp. 60
530 02 PARDUBICE
telefon: 466260112