Moravany

Statistické údaje:
Počet obyvatel: 1703 Rozloha: 1641 ha
geografická poloha
Historie:    Obec leží cca 15 km východně od Pardubice na 50. rovnoběžce v nadmořské výšce 249 m, na křižovatce železničních tratí Praha – Česká Třebová a Chrudim – Borohrádek. Dále obcí procházejí všemi směry linky autobusové dopravy. Počet obyvatel se pohybuje okolo 1.700. Uprostřed obce se nachází kostel svatého Petra a Pavla.
   Je zde školka, škola 1. – 9. stupeň, dětský i praktický lékař, zubní lékař včetně laboratoře a lékárna. Díky dobré dopravní obslužnosti lze navštívit specialisty v Holicích ( cca 20 minut vlakem ) či v okresním městě Pardubice ( 15 – 16 minut ), kde je i nemocnice a vše ostatní, co může stotisícové město nabídnout.
   V obci jsou tři obchody s běžným sortimentem a obchodní dům Centrum. Fungují zde tři restaurace ( dvě s kuchyní ), trafika s občerstvením, dvoje kadeřnictví a kosmetika. V letní sezóně je otevřeno i občerstvení u Duhového jezera ( vytěžený písník s možností letních i zimních sportů a přilehlý sportovní areál ).
   Senior centrum - právě dokončovaný dům s pečovatelskou službou - je komplex v historickém jádru obce, který se skládá z pavilonů A – F, kde v části A ( bývalý zámeček ) je umístěna knihovna ( cca 20 tis. svazků, časopisy, periodika a internet ), v ostatních pak byty ( z toho 8 pro vozíčkáře ), každý s výstupem na zahradu či terasu, po dokončení ordinace, rehabilitace s malým bazénem, kadeřnictví ( pedikúra ), kuchyň, jídelna a prádelna, vše bezbariérové. Prostory zde najde i dobře fungující klub důchodců, který již více než dvanáct let pořádá pravidelná týdenní setkání s doprovodnými akcemi a výlety.
   V obci funguje i TJ Sokol s možností široké škály sportů a fotbalový klub na krajské úrovni.
Kontakt:  Obecní úřad Moravany
náměstí Hrdinů 136
Moravany 53372
telefon: 606 926 232